Zespół Pieśni i Tańca LAJKONIK, Chicago, USA: Różnice pomiędzy wersjami

Z Scena Polonijna
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "'''Zespół Pieśni i Tańca LAJKONIK, Chicago, USA''' Zespół Pieśni i Tańca LAJKONIK powstał w 1991 roku jego kierownikiem artystycznym została Halina Misterka,...")
 
(doprecyzowanie danych)
 
Linia 1: Linia 1:
 
'''Zespół Pieśni i Tańca LAJKONIK, Chicago, USA'''
 
'''Zespół Pieśni i Tańca LAJKONIK, Chicago, USA'''
  
Zespół Pieśni i Tańca LAJKONIK powstał w 1991 roku jego kierownikiem artystycznym została Halina Misterka, a instruktorem i choreografem Małgorzata Łyda. Podczas zajęć tanecznych akompaniował Marek Kalinowski. W zespole tańczyło ponad 130 tancerzy, a zajęcia prowadzone były w pięciu grupach wiekowych. LAJKONIK prezentował jednak nie tylko taniec. W programie zespołu realizowane były także intensywne zajęcia śpiewu prowadzone przez Małgorzatę Łydę oraz Martę Dudek, a także warsztaty artystyczne, na których młodzież pogłębiała swoją wiedzę o zwyczajach i obrzędach oraz tradycji polskiej. Grupa kilkakrotnie reprezentowała Polonię chicagowską na Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Zespół podróżował również do Austrii, Włoch, Grecji i Meksyku. LAJKONIK zapraszany był do udziału w koncertach oraz festiwalach na terenie Stanów Zjednoczonych. Na Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu Zdroju oraz na innych przeglądach dla uczestników z tej kategorii wiekowej, zespół reprezentowany był wielokrotnie przez grupę MAŁY LAJKONIK będącą dziecięcą mutacją zasłużonej grupy.
+
Zespół powstał przy Polskiej Misji św. Trójcy w Chicago, działał pod patronatem grupy 3241 Związku Narodowego Polskiego. Dyrektorem generalnym zespołu był ks. Władysław Gowin. Założycielami grupy byli Ewa i Marek Kuś z Rzeszowa. Nieco później pracę z grupą rozpoczęła Marta Dudek, która pełniła funkcję kierownika muzycznego oraz prowadziła zajęcia ze śpiewu. Regularne zajęcia wokalne, rozpoczęły się od września 1993 r. i do 1995 r. prowadzone były przez Katarzynę Dorula. W 1995 roku przyjął nazwę „Lajkonik”. Grupa LAJKONIK powstała w 1991 roku jego kierownikiem artystycznym została Halina Misterka, a instruktorem i choreografem Małgorzata Łyda. W miarę upływu czasu liczba tancerzy rosła z kilkunastu osób do ponad 100. W rezultacie w jego skład wchodziło pięć grup tanecznych, podzielonych wiekowo. latach 1999 - 2003 zajęcia taneczne prowadziła Anna Strojny. W ramach zespołu działały grupy dziecięco - młodzieżowe. Mirosława Sojka od października 2002 r. prowadziła grupę rytmiczną „Lasowiaczki”, Małgorzata Łyda od października 2003 r. „Małego Lajkonika” i „Małą Reprezentację”. Wśród osób współpracujących z LAJKONIKIEM znajdowali się również Marek Kalinowski, Edward Hoffman, Kazimierz Gorczak, Maria Grzebień.
 +
LAJKONIK prezentował nie tylko taniec. W programie zespołu były także zajęcia śpiewu prowadzone przez Małgorzatę Łydę oraz Martę Dude. Grupa kilkakrotnie brała udział w Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Zespół był również znany w Austrii, Włoch, Grecji i Meksyku. Na Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu Zdroju oraz na innych przeglądach dla uczestników z tej kategorii wiekowej, zespół reprezentowany był wielokrotnie przez grupę MAŁY LAJKONIK będącą dziecięcą mutacją zasłużonej grupy.

Aktualna wersja na dzień 16:54, 16 sty 2021

Zespół Pieśni i Tańca LAJKONIK, Chicago, USA

Zespół powstał przy Polskiej Misji św. Trójcy w Chicago, działał pod patronatem grupy 3241 Związku Narodowego Polskiego. Dyrektorem generalnym zespołu był ks. Władysław Gowin. Założycielami grupy byli Ewa i Marek Kuś z Rzeszowa. Nieco później pracę z grupą rozpoczęła Marta Dudek, która pełniła funkcję kierownika muzycznego oraz prowadziła zajęcia ze śpiewu. Regularne zajęcia wokalne, rozpoczęły się od września 1993 r. i do 1995 r. prowadzone były przez Katarzynę Dorula. W 1995 roku przyjął nazwę „Lajkonik”. Grupa LAJKONIK powstała w 1991 roku jego kierownikiem artystycznym została Halina Misterka, a instruktorem i choreografem Małgorzata Łyda. W miarę upływu czasu liczba tancerzy rosła z kilkunastu osób do ponad 100. W rezultacie w jego skład wchodziło pięć grup tanecznych, podzielonych wiekowo. latach 1999 - 2003 zajęcia taneczne prowadziła Anna Strojny. W ramach zespołu działały grupy dziecięco - młodzieżowe. Mirosława Sojka od października 2002 r. prowadziła grupę rytmiczną „Lasowiaczki”, Małgorzata Łyda od października 2003 r. „Małego Lajkonika” i „Małą Reprezentację”. Wśród osób współpracujących z LAJKONIKIEM znajdowali się również Marek Kalinowski, Edward Hoffman, Kazimierz Gorczak, Maria Grzebień. LAJKONIK prezentował nie tylko taniec. W programie zespołu były także zajęcia śpiewu prowadzone przez Małgorzatę Łydę oraz Martę Dude. Grupa kilkakrotnie brała udział w Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Zespół był również znany w Austrii, Włoch, Grecji i Meksyku. Na Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu Zdroju oraz na innych przeglądach dla uczestników z tej kategorii wiekowej, zespół reprezentowany był wielokrotnie przez grupę MAŁY LAJKONIK będącą dziecięcą mutacją zasłużonej grupy.