Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
brak opisu edycji
Linia 1: Linia 1:  
'''Zespół Pieśni i Tańca KRAKUSY, Los Angeles, USA'''
 
'''Zespół Pieśni i Tańca KRAKUSY, Los Angeles, USA'''
   −
KRAKUSY to zespół stworzony ponad 60 lat temu przez przedstawicieli miejscowego środowiska polonijnego, które "zaszczepione" do takich działań zostało przez wielką imprezę organizowaną przez Kalifornijski Uniwersytet UCLA - Międzynarodowy Festiwal Tańców Ludowych. Polska grupa uważała, że folklor polski wart jest prezentowania i popularyzowania...
+
KRAKUSY to zespół stworzony w 1959 roku przez przedstawicieli miejscowego środowiska polonijnego, które "zaszczepione" do takich działań zostało przez wielką imprezę organizowaną przez Kalifornijski Uniwersytet UCLA - Międzynarodowy Festiwal Tańców Ludowych. Polska grupa uważała, że folklor polski wart jest prezentowania i popularyzowania...
Tak doszło do powstania grupy folklorystycznej, która przyjęła nazwę KRAKUSY i która propagowała polską kulturę ludową nie tylko na terenie Kalifornii, ale również całych Stanów Zjednoczonych. Do Polski, na Festiwal Zespołów Polonijnych po raz pierwszy przyjechał w 1974 roku. Później pojawiał się w Polsce cyklicznie co kilka lat na przeglądy i warsztaty artystyczne.
+
Tak doszło do powstania grupy folklorystycznej, która w 1968 roku przyjęła nazwę KRAKUSY i która propagowała polską kulturę ludową nie tylko na terenie Kalifornii, ale również całych Stanów Zjednoczonych. Do Polski, na Festiwal Zespołów Polonijnych po raz pierwszy przyjechał w 1974 roku podczas III Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Później pojawiał się w Polsce cyklicznie co kilka lat na przeglądy i warsztaty artystyczne.
W 1998 roku funkcje choreografa przejął rzeszowianin Edward Hoffman, który skoncentrował się na pracy mającej na celu odświeżenie repertuaru oraz autentyczność zachowań scenicznych i strojów. Kierownikiem zespołu był Jan Borkowski oraz Elżbieta Romuzga, kierownikiem muzycznym natomiast Róża Yoder. Z zespołem była również związana Marylka Klimek.
+
W 1998 roku funkcje choreografa przejął rzeszowianin Edward Hoffman, który skoncentrował się na pracy mającej na celu odświeżenie repertuaru oraz autentyczność zachowań scenicznych i strojów. Kierownikiem zespołu był Jan Borkowski oraz Elżbieta Romuzga, kierownikiem muzycznym natomiast Róża Yoder. Z zespołem była również związana Marylka Klimek. W trakcie wielu lat istnienia z zespół dorobił się szerokiego repertuaru obejmującego tańce rzeszowskie, cieszyńskie, lubelskie, łowickie, a także tańce meksykańskie oraz przerywniki: duet na klarnecie i flamenco na gitarze.
 
W zespole tańczyło około 40 osób podzielonych na cztery grupy wiekowe.
 
W zespole tańczyło około 40 osób podzielonych na cztery grupy wiekowe.

Menu nawigacyjne