Zespół Pieśni i Tańca KRAKUSY, Los Angeles, USA: Różnice pomiędzy wersjami

Z Scena Polonijna
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
Linia 1: Linia 1:
 
'''Zespół Pieśni i Tańca KRAKUSY, Los Angeles, USA'''
 
'''Zespół Pieśni i Tańca KRAKUSY, Los Angeles, USA'''
  
KRAKUSY to zespół stworzony ponad 60 lat temu przez przedstawicieli miejscowego środowiska polonijnego, które "zaszczepione" do takich działań zostało przez wielką imprezę organizowaną przez Kalifornijski Uniwersytet UCLA - Międzynarodowy Festiwal Tańców Ludowych. Polska grupa uważała, że folklor polski wart jest prezentowania i popularyzowania...
+
KRAKUSY to zespół stworzony w 1959 roku przez przedstawicieli miejscowego środowiska polonijnego, które "zaszczepione" do takich działań zostało przez wielką imprezę organizowaną przez Kalifornijski Uniwersytet UCLA - Międzynarodowy Festiwal Tańców Ludowych. Polska grupa uważała, że folklor polski wart jest prezentowania i popularyzowania...
Tak doszło do powstania grupy folklorystycznej, która przyjęła nazwę KRAKUSY i która propagowała polską kulturę ludową nie tylko na terenie Kalifornii, ale również całych Stanów Zjednoczonych. Do Polski, na Festiwal Zespołów Polonijnych po raz pierwszy przyjechał w 1974 roku. Później pojawiał się w Polsce cyklicznie co kilka lat na przeglądy i warsztaty artystyczne.
+
Tak doszło do powstania grupy folklorystycznej, która w 1968 roku przyjęła nazwę KRAKUSY i która propagowała polską kulturę ludową nie tylko na terenie Kalifornii, ale również całych Stanów Zjednoczonych. Do Polski, na Festiwal Zespołów Polonijnych po raz pierwszy przyjechał w 1974 roku podczas III Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Później pojawiał się w Polsce cyklicznie co kilka lat na przeglądy i warsztaty artystyczne.
W 1998 roku funkcje choreografa przejął rzeszowianin Edward Hoffman, który skoncentrował się na pracy mającej na celu odświeżenie repertuaru oraz autentyczność zachowań scenicznych i strojów. Kierownikiem zespołu był Jan Borkowski oraz Elżbieta Romuzga, kierownikiem muzycznym natomiast Róża Yoder. Z zespołem była również związana Marylka Klimek.
+
W 1998 roku funkcje choreografa przejął rzeszowianin Edward Hoffman, który skoncentrował się na pracy mającej na celu odświeżenie repertuaru oraz autentyczność zachowań scenicznych i strojów. Kierownikiem zespołu był Jan Borkowski oraz Elżbieta Romuzga, kierownikiem muzycznym natomiast Róża Yoder. Z zespołem była również związana Marylka Klimek. W trakcie wielu lat istnienia z zespół dorobił się szerokiego repertuaru obejmującego tańce rzeszowskie, cieszyńskie, lubelskie, łowickie, a także tańce meksykańskie oraz przerywniki: duet na klarnecie i flamenco na gitarze.
 
W zespole tańczyło około 40 osób podzielonych na cztery grupy wiekowe.
 
W zespole tańczyło około 40 osób podzielonych na cztery grupy wiekowe.

Aktualna wersja na dzień 11:49, 17 sty 2021

Zespół Pieśni i Tańca KRAKUSY, Los Angeles, USA

KRAKUSY to zespół stworzony w 1959 roku przez przedstawicieli miejscowego środowiska polonijnego, które "zaszczepione" do takich działań zostało przez wielką imprezę organizowaną przez Kalifornijski Uniwersytet UCLA - Międzynarodowy Festiwal Tańców Ludowych. Polska grupa uważała, że folklor polski wart jest prezentowania i popularyzowania... Tak doszło do powstania grupy folklorystycznej, która w 1968 roku przyjęła nazwę KRAKUSY i która propagowała polską kulturę ludową nie tylko na terenie Kalifornii, ale również całych Stanów Zjednoczonych. Do Polski, na Festiwal Zespołów Polonijnych po raz pierwszy przyjechał w 1974 roku podczas III Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Później pojawiał się w Polsce cyklicznie co kilka lat na przeglądy i warsztaty artystyczne. W 1998 roku funkcje choreografa przejął rzeszowianin Edward Hoffman, który skoncentrował się na pracy mającej na celu odświeżenie repertuaru oraz autentyczność zachowań scenicznych i strojów. Kierownikiem zespołu był Jan Borkowski oraz Elżbieta Romuzga, kierownikiem muzycznym natomiast Róża Yoder. Z zespołem była również związana Marylka Klimek. W trakcie wielu lat istnienia z zespół dorobił się szerokiego repertuaru obejmującego tańce rzeszowskie, cieszyńskie, lubelskie, łowickie, a także tańce meksykańskie oraz przerywniki: duet na klarnecie i flamenco na gitarze. W zespole tańczyło około 40 osób podzielonych na cztery grupy wiekowe.