XII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

Z Scena Polonijna
Wersja z dnia 21:36, 27 gru 2020 autorstwa AndrzejBonusiak (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "'''XII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych 17-25 lipca 2002 r.''' Na mocy porozumienia zawartego przez Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia „Wsp...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

XII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych 17-25 lipca 2002 r.

Na mocy porozumienia zawartego przez Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i Zarząd Miasta Rzeszowa, przy współpracy Zarządu Województwa Podkarpackiego oraz Wojewody Podkarpackiego zorganizowany został w Rzeszowie w dniach 18-24 lipca 2002 r. XII Światowy Festiwal Polonijnych zespołów Folklorystycznych. Niezależnie od działań podejmowanych w Rzeszowie w organizację Festiwalu włączyły się też samorządy lokalne miast województwa podkarpackiego: Iwonicza Zdroju, Leżajska, Sanoka, Sędziszowa oraz Dąbrowy Tarnowskiej w województwie małopolskim, gdzie w dniach 20-21 lipca odbyły się tzw. „Dni Polonijne”.

Polski Zespół Folklorystyczny „SYDNEY”, Australia, Sydney

Zespół Folklorystyczny „SYRENKA SYDNEY”, Australia, Ashfield

Zespół Pieśni i Tańca „TATRY”, Australia, Adelajda

Polonijny Zespół Folklorystyczny „KRAKUS”, Belgia, Genk

Zespół Pieśni i Tańca „KAROLINKA”, Białoruś, Brześć

Zespół Folklorystyczny „BYSTRZYCA”, Czechy, Bystrzyca

Zespół Pieśni i Tańca „SUSZANIE”, Czechy, Sucha Górna

Zespół Pieśni i Tańca „KALINA”, Francja, Courcelles-les-Lens

Zespół Pieśni i Tańca „ISKRY”, Kanada, Winnipeg

Zespół Pieśni i Tańca „POLANIE”, Kanada, Calgary

Polski Zespół Tańca Ludowego „POLONEZ”, Kanada, Edmonton

Zespół Pieśni i Tańca „POLONEZ”, Kanada, Vancouver

Zespół Pieśni i Tańca „TATRY”, Kanada, Montreal

Zespół Pieśni i Tańca „TATRY”, Kanada, Windsor

Polski Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca „WILIA”, Litwa, Wilno

Zespół Tańca Ludowego „ZGODA”, Litwa, Rudamina

Zespół Folklorystyczny „SYBERYJSKI KRAKOWIAK”, Rosja, Abakan

Zespół Górali Czadeckich „SOŁONCZANKA”, Rumunia, Nowy Sołoniec

Zespół Pieśni i Tańca „ECHO Z POLSKI”, USA, Toledo

„HEJNAŁ”, USA, Long Island

Zespół Pieśni i Tańca „LAJKONIK”, USA, Chicago

Zespół Pieśni i Tańca „POLANIE”, USA, Detroit

Polsko-Amerykański Zespół Folklorystyczny, USA, Nowy Jork

Zespół Polskich Tańców Ludowych „WESOŁY LUD”, USA, Chicago

Zespół Pieśni i Tańca „PIAST”, Szwajcaria, Winterthur

Polski Zespół Folklorystyczny „PIASTOWIE”, Szwecja, Sztokholm

Polonijny Zespół Folklorystyczny Górali Czadeckich „WIANECZEK”, Ukraina, Pietrowce Dolne

Zespół Pieśni i Tańca „KARPATY”, Wielka Brytania, Suthampton

Zespół Pieśni i Tańca „KAROLINKA”, Wielka Brytania, Londyn

Zespół Pieśni i Tańca „ORLĘTA”, Wielka Brytania, Londyn

Otwarcie Festiwalu i część koncertów odbyło się w plenerze, a Koncerty: „Tańce i Pieśni Krajów Zamieszkania” oraz „Koncert Galowy” zorganizowano w nowo oddanej do użytku hali sportowo-widowiskowej w Rzeszowie. W tej edycji w pięciu miastach Podkarpacie zorganizowano mini-festiwale polonijne, które polegały na przygotowaniu bloków programowych z udziałem 5–7 zespołów polonijnych, organizacji korowodów artystycznych, spotkań i występów. Otwarcie Festiwalu miało miejsce 19 lipca i tradycyjnie obejmowało mszę świętą oraz uliczny korowód, a także oficjalne otwarcie z udziałem przedstawicieli władz centralnych, wojewódzkich, miejskich i Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Koncerty plenerowe organizowano pod hasłem „Dni Polonijnych”. Na rzeszowskim Rynku miały one miejsce w dniach 19-21 lipca, a w pozostałych miejscowościach również w tym samym okresie, ale w różnych dniach. Przykładowo 20 lipca występowano w Sędziszowie Małopolskim, Sanoku, Iwoniczu Zdroju; 21 lipca w Dąbrowie Tarnowskiej, Leżajsku, Iwoniczu Zdroju. W miastach tych występowało 5–7 zespołów ze wspólnym programem przygotowanym na próbach w Rzeszowie. Występy w tych miejscowościach cieszyły się ogromnym powodzeniem. Liczbę widzów ocenia się na około 10000. W ramach Koncertu „Tańce i Pieśni Krajów Zamieszkania” przeprowadzony został organizowany przez TV Polonia konkurs „Miss Krajów Zamieszkania”. Koncert odbył się w hali sportowo-widowiskowej z udziałem około 3 tysięcznej widowni. Koncert Galowy trwał prawie 4 godziny i był w znacznej części profilowany na promowanie polskiego tańca narodowego, w ramach akcji „Mazur 2002”. W koncercie tym uczestniczyło około 4000 widzów. Do bardzo ważnych wydarzeń tej edycji spotkań polonijnych trzeba zaliczyć seminarium (warsztaty) na temat mazura, adresowane do choreografów polonijnych oraz występ specjalnego gościa Festiwalu - PZLPiT „Mazowsze", którego prezentacja miała miejsce w dniu 18 lipca w hali sportowo-widowiskowej. Przy okazji Festiwalu zorganizowany został Kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego na rzeszowskim Rynku. Organizatorem Kiermaszu był Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Wzięło w nim udział 25 osób w tym 22 z woj. podkarpackiego i po jednej z woj. świętokrzyskiego i lubelskiego. Na kiermaszu prezentowali się twórcy obrazów olejnych i akwarel, rzeźby w drewnie, kompozycji z suchych kwiatów i bibuły, garncarstwa, haftu z motywami ludowymi i koronką, pieczywa cukierniczego („serca z piernika”), metaloplastyki, zabawek ludowych, miniatur malowanych na szkle, galanterii z drewna i innych materiałów, wyroby z wosku pszczelego.