Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"

Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” rozpoczął swą działalność 1 VII 1990 r. Inicjatorami jego powołania byli: senator I i II kadencji Józef Ślisz oraz Bogdan Biskupski, Jan Draus, Leonard Jeczeń, Teofil Mazurkiewicz, Jan Musiał, Wojciech Siemaszko, Jan Świtka, Wacław Wierzbieniec, Zbigniew K. Wójcik, Jan Złonkiewicz. Funkcje prezesów pełnili kolejno: Leonard Jeczeń , prof. Kazimierz Sowa, prof. Tadeusz Markowski.

Członkami Stowarzyszenia od początku są osoby wywodzące się z instytucji i organizacji, wspierających działalność Oddziału – głównie pracownicy kultury, nauki i oświaty. Priorytetowym zadaniem było i jest wspieranie aktywności kulturalnej Polonii i Polaków za granicą, poprzez tworzenie warunków do doskonalenia warsztatowego zespołów artystycznych, pomoc w zaopatrywaniu ich w materiały repertuarowe, rekwizyty itp., a także organizacja imprez promujących ich dorobek. Oddział pełni w tym zakresie – od 1996 r. – funkcję stałego biura organizacyjnego największych imprez polonijnych, jakimi są światowe festiwale polonijnych zespołów folklorystycznych w Rzeszowie oraz Iwoniczu Zdroju. Naturalną konsekwencją tych działań był rozwój różnych form szkolenia polonijnych animatorów kultury, Są to doraźne, kursy i warsztaty, systematycznie co roku organizowane letnie szkoły kultury i języka polskiego oraz Studium Tańców Polskich dla zespołów folklorystycznych, w którym uczestniczyły już zespoły od Ukrainy po Brazylię. Szczególną troską otaczane jest, działające już ponad 10 lat – czteroletnie, Polonijne Studium Choreograficzne, na którym uczyło się dotąd około 600 osób z 29 krajów. Innym, ważnym dla Oddziału działaniem w zakresie kultury jest organizowany w Rzeszowie od 1995r., co dwa lata, Światowy Przegląd Teatrów Polonijnych, w którym udział brały już amatorskie i profesjonalne grupy teatralne z Belgii, Czech, Litwy, Niemiec, Rosji, Ukrainy, USA i Węgier. Duże znaczenie mają też Spotkania Literacko – Artystyczne, organizowane dla twórców indywidualnych w Krośnie.

Drugi, ważny kierunek działalności Rzeszowskiego Oddziału to praca na rzecz dzieci i młodzieży polonijnej – od organizacji współpracy szkół z województwa podkarpackiego i Ukrainy, poprzez kursy, konferencje i spotkania konsultacyjne oraz zjazdy przedszkolanek i nauczycieli, po stypendia i opiekę nad studiującą – na rzeszowskich uczelniach – młodzieżą polskiego pochodzenia.